banner

2016. február 28., vasárnap

Elfogadták a melegek együttélését a középkorban

Egy amerikai történész meglepő bejelentéssel állt elő: 600 évvel ezelőtt a középkori Európában elfogadott és jogilag is szabályozott lehetett a meleg párok együttélése.

A pennsylvaniai Shippensburg Egyetem történésze, Allan Tulchin szerint történeti bizonyítékok sokasága, így végrendeletek és sírok tömkelege utal arra, hogy a homoszexuális kapcsolatok a középkorban elfogadottnak számítottak. „A ma elfogadottnak számító együttélésben semmi új nincs, hiszen például a középkorban sem számított tabunak” – áll a Live Science című tudományos magazinban.
„A nyugati családszerkezet sokkal változatosabb volt, mint azt ma sokan gondolják” – írta Tulchin a Journal of Modern History című folyóirat 2007 szeptemberében megjelenő számában. Szerinte ugyanis a nyugati jogrendszer változatosságába a melegek együttélése könnyen belefért.

A történész a késő középkori Franciaországból és Közép-Európából olyan jogi szerződéseket mutat be, amelyek az „affrèrement” (testvérség) szó használatával utalnak a különleges viszonyra. A szerződésben a testvérek a házassági szerződésekhez hasonlóan jegyző és tanú előtt együttélést fogadtak, és megosztották egymással vagyonukat. Ezt elsődlegesen persze azok a vértestvérek használták, akik szüleik halála után nem akartak osztozni a vagyonon, inkább az együttélést választották.

Tulchin szerint azonban ilyen jogi szerződést használták a saját nemüket preferáló, egyedülálló férfiak is. Azt persze nem lehet tudni, hogy a kapcsolatok közül melyek voltak szexuális tartalmúak, ám „nem is ez számít, csak az a fontos, hogy szerették egymást, és a közösség ezt jogilag is akceptálta”.

forrás: mult-kor.hu